Endoskopowa operacja zatok przynosowych przy pomocy videochirurgii (FESS – z ang. functional endoscopic sinus surgery) aktualnie należy do podstawowych i nowoczesnych metod leczenia przewlekłego zapalenia zatok przynosowych oraz/lub polipów nosa. Wykonanie zabiegu pod kontrolą endoskopu umożliwia usunięcie tylko tych tkanek, które są objęte procesem chorobowym z zachowaniem nienaruszonych struktur anatomicznych, które nie są objęte stanem zapalnym.

 

Zabieg FESS wyróżnia wysoka precyzja oraz minimalna interwencja chirurgiczna. Endoskopowa operacja zatok przynosowych przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym, z zastosowaniem specjalnych mikrochirurgicznych narzędzi i toru wizyjnego, wprowadzanych przez otwory nosowe. Taka droga dostępu do miejsc zmienionych zapalnie pozwala uniknąć blizn i cięć skórnych na twarzy. Podczas operacji zostają usunięte cienkie blaszki kostne i błona śluzowa objęte stanem zapalnym. W trakcie zabiegu stosuje się narzędzia specjalnie przystosowane do tego typu operacji, tak aby uzyskać zminimalizowanie bliznowacenia podczas gojenia się ran pooperacyjnych w nosie, co umożliwia znacznie szybszy powrót do zdrowia.

 

Kwalifikacja do leczenia operacyjnego odbywa się na podstawie konsultacji laryngologicznej w trakcie której jest wykonywane badanie endoskopowe nosa. Przed zabiegiem należy wykonać tomografię komputerową nosa i zatok przynosowych, umożliwiającej określenie zmian w obrębie zatok przynosowych.

 

Głównymi zaletami endoskopowej operacji zatok przynosowych przy pomocy videochirurgii (FESS) są:

  • minimalna interwencja chirurgiczna, zachowanie nienaruszonych struktur anatomicznych, które nie są objęte procesem chorobowym,
  • wysoka precyzja usunięcia zmian,
  • krótki czas hospitalizacji pacjenta.

 

Precyzyjnie i prawidłowo wykonana operacja daje szansę na pełne wyleczenie i odzyskanie pełnego komfortu życia.

 

W szpitalu Topmed zabiegi FESS – endoskopowe operacje zatok przynosowych przy pomocy videochirurgii wykonywane są przez doświadczony zespół prowadzony przez cenionego specjalistę dr med. Andrzeja Kozoka.

 

Chcesz umówić się na konsultację zadzwoń: 531 404 408

Czekamy również na pytania: topmed@ujastek.pl